Jakie filmy oglądać?

Każdego miesiąca powstaje całe mnóstwo nowości kinowych. To sprawia, że nie zawsze wiadomo, jakie filmy warto oglądać tak naprawdę. Z czasem rodzą się także zaległości kinowe i trudno zapanować nad swoją filmową wiedzą. Co więc warto oglądać, jeśli nie ma się jeszcze odpowiednio wyrobionego gustu kinowego? Na bieżąco warto być z nowościami kinowymi, jednak zamiast chodzić na każdy film bezmyślnie, dobrze jest poświęcić nieco czasu na przeczytanie opisów, rzetelnych recenzji czy zapoznać się z opiniami innych kinomanów.

Druga sprawa to odpowiednie nadrabianie zaległości. Wartościowe okazać może się zapoznanie z klasyką kina, a więc z kultowymi filmami, które mają miano arcydzieł filmowych. W Internecie łatwo jest znaleźć listy filmów wszech czasów, choć lepiej jest być nieco bardziej kreatywnym. Można zapoznać się na przykład z epokami filmowymi, a następnie obejrzeć jeden, wybrany przez siebie film, który reprezentuje dany nurt. Przykładowe epoki to: epoka kina niemego, włoski neorealizm czy też francuska nowa fala. Oprócz filmów zagranicznych, prawdziwy kinoman powinien znać historię kina polskiego. Istnieje naprawdę wiele wartościowych filmów autorstwa Polaków, które dobrze jest obejrzeć.

Dla wytrwałych ciekawym zajęciem może być także obserwowanie współczesnego kina polskiego. Bowiem zdarza się, że trafić można na prawdziwą perełkę filmową. Bez wątpienia jednak kino zdominowane jest przez filmy amerykańskie. Warto jest nieco oderwać się od filmów angielskich i poszukać czegoś ciekawego wśród filmów produkowanych przez inne kraje. Oczywiście nie chodzi o to, by znać filmografię wszystkich krajów. Jednak może ktoś ma swój ulubiony krąg kulturowy, stąd też nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się także z daną kinematografią. Przykładowo, oglądając filmy kina irańskiego można lepiej poznać kulturę tego kraju. Odkrywa się także rozmaite techniki filmowe, sposób narracji i inne elementy filmu, które są zupełnie inne, niż te znane z amerykańskich produkcji kinowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *